Okres karmienia piersią jest niezwykle istotny zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Wraz z pokarmem przekazywane są maleństwu wszystkie wartości odżywcze, jakich potrzebuje do prawidłowego rozwoju, o odpowiedniej kaloryczności i składzie dostosowanym do wieku rosnącego dziecka. Pokarm matki powstaje jednak na bazie wszystkich składników i substancji, jakie kobieta przyjmuje wraz z pożywieniem. Wiele z nich przenika do pokarmu i może powodować problemy żołądkowe, gastryczne, alergiczne u niemowląt. Jakich produktów należy unikać, by zadbać tym samym o dziecko karmione piersią?
Kofeina — negatywnie wpływa na niemowlęta karmione piersią
Kofeina to jeden ze składników, jaki należy unikać w przyjmowanych pokarmach i napojach. Najczęściej można spotkać się w nim w kawie, choć nie brakuje go również w herbacie, napojach energetyzujących itd. Dlaczego należy jej unikać? Przede wszystkim przenika ona do mleka matki i może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy malucha. Najczęściej powoduje bezsenność, trudności z zasypianiem, nerwowość, nadmierne pobudzenie. Dlatego dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z tego typu produktów lub zastąpienie ich np. kawą bezkofeinową.
Alkohol — bezwzględnie zakazany w każdej ilości
Alkohol również przenika do pokarmu. Dlatego też bardzo źle wpływa na dziecko i jego rozwój. Może powodować senność, narastający niepokój, otumanienie, wpływać na ogólną percepcję i postrzeganie rzeczywistości u dziecka. Może również prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego u dziecka i upośledzać jego działanie.
Mocno przyprawione potrawy
Uwielbiasz pikantne jedzenie? Zdecydowanie zrezygnuj z niego na czas karmienia piersią, ponieważ będzie powodować u dziecka niestrawność, problemy gastryczne, uciążliwe i bardzo kłopotliwe kolki.
Ryby, które najbardziej chłoną rtęć
Kolejny produkt to ryby. Mimo iż są zdrowe, to jednak wiele z nich ma spore predyspozycje do wchłaniania rtęci. Dlatego najlepiej zrezygnować z niektórych gatunków, takich jak np. makrele i tuńczyk. W tym przypadku lepiej zdecydować się na ryby hodowlane nieatlantyckie. Te pierwsze są hodowane w kontrolowanych warunkach z ograniczonym dostępem do rtęci, którą najczęściej pochłaniają ryby typowo morskie i oceaniczne.
Produkty powodujące alergie pokarmowe
Podczas karmienia piersią warto także uwzględnić wyeliminowanie z diety produktów wysoce alergennych. Mogą to być orzechy, mleko krowie, pszenica, soja i jaja. Jeżeli po karmieniu zauważysz u dziecka niepokojące objawy, może to oznaczać, iż jest uczulone lub nie toleruje alergenów znajdujących się w wybranym produkcie spożywczym. W takiej sytuacji powinno się skonsultować z lekarzem w celu zidentyfikowania potencjalnych alergenów i zmiany diety.
Substancje sztuczne dodawane do jedzenia
Jeżeli jesteś matką karmiącą, musisz ograniczyć także żywność wysoko przetworzoną. Na zdrowie dziecka będą wpływać dodane do pożywienia barwniki, konserwanty, substancje słodzące i przenikać do pokarmu. Najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby całkowite wyeliminowanie z diety jedzenia, które może podrażniać delikatny żołądek dziecka i negatywnie wpływać na jego samopoczucie, rozwój i perystaltykę jelit.
Twoja dieta ma wpływ na zdrowie i dietę dziecka
Wybór odpowiednich pokarmów podczas okresu karmienia piersią ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju dziecka. Unikanie kofeiny, alkoholu, silnie przyprawionych potraw, ryb z wysoką zawartością rtęci oraz potencjalnie alergennych produktów spożywczych pomoże zachować zdrowy styl życia dla matki i zapewni prawidłowy rozwój malucha. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy mogą dostosować indywidualne zalecenia dietetyczne. Pamiętaj, że zdrowa dieta matki to klucz do zdrowia dziecka!