Krwawnik pospolity, znany również jako złocień krwawnik lub tysiąclist, jest rośliną z rodziny astrowatych. Z tą rośliną można spotkać się dosyć powszechnie, ponieważ rośnie na łąkach, pastwiskach, w obszarach pozostawionych na ugór. Znana jest ze swoich właściwości łagodzących na układ trawienny i cały przewód pokarmowy. W medycynie ludowej była jednak częściej kojarzona jako krwawnik pospolity na rany. Jakie jest jego działanie i zastosowanie? Na co pomaga?
Krwawnik pospolity a zdrowie
Omawiane ziele jest wykorzystywane w domowych sposobach pielęgnacji, choć należy również wspomnieć o jego zastosowaniu w farmakoterapii i przemyśle kosmetycznym. Która część rośliny ma znaczenie w medycynie naturalnej? To przede wszystkim kwiaty i liście.
W krwawniku pospolitym znajduje się wiele substancji czynnych, które są cenione za swoje właściwości. Mowa tutaj przede wszystkim o olejkach eterycznych, nasyconych kwasach tłuszczowych, goryczach, garbnikach, kwasie salicylowym, solach potasu, flawonoidach i seskwiterpenach. Mimo iż te nazwy mogą brzmieć nieco tajemniczo, mają duże znaczenie w docelowym działaniu krwawnika na wybrany problem zdrowotny.
Krwawnik pospolity — jak działa?
Jakie są właściwości krwawnika pospolitego? Tutaj z pewnością należy wymienić znajdujące się w nim ekstrakty, które wykazują działanie rozjaśniające i przeciwzapalne. Mogą one także działać odmładzająco na skórę ze względu na swoje antyoksydacyjne właściwości. Z tego też powodu uznaje się, że krwawnik pospolity ułatwia gojenie się ran. W medycynie ludowej krwawnik stosowano także na dolegliwości bólowe zębów oraz przy nieznośnych skurczach jelit.
Znajdujące się w krwawniku flawonoidy działają przeciwbakteryjnie, a sole potasu oraz wymienione wyżej seskwiterpeny są substancjami wykazującymi działanie przeciwobrzękowe.
Na co jeszcze pomaga krwawnik pospolity? Z jakiego zastosowania jest jeszcze znany? To ziele znane jest również z właściwości redukowania zaskórników i dokuczliwych przebarwień po zaleczonym trądziku.
Ziele to jest także źródłem witaminy C i wielu minerałów. Należą do nich miedź, aluminium, potas i kobalt.
Krwawnik pospolity w kosmetykach
Zarówno ekstrakty ziołowe, jak i olejki eteryczne pochodzące z krwawnika pospolitego są stosowane w farmakologii oraz w kosmetykach. Wykorzystuje się je do tworzenia preparatów na trądzik i różne stany zapalne na skórze. Można się spotkać z tym zielem w kosmetykach przeznaczonych do:
- cery tłustej i mieszanej,
- do skóry z przebarwieniami,
- do skóry z niedoskonałościami,
- w celu zmniejszenia szkodliwego działania na skórę czynników zewnętrznych, jak zanieczyszczenia, promieniowanie UV,
- łagodzenia podrażnień o charakterze zapalnym.
W przemyśle farmaceutycznym na rynku można spotkać się z preparatami, które zawierają wspomniane ziele jako składnik i działają w następujący sposób:
- łagodząco przy problemach z trawieniem,
- przeciwskurczowo przy dolegliwościach ze strony jelit, również zaparciach,
- przeciwzapalnie przy stanach zapalnych wątroby,
- regenerująco przy ranach i owrzodzeniach trudno gojących się,
- pobudzająco przy braku odczuwalności apetytu,
- przy dolegliwościach bólowych podczas miesiączki,
- determinująco na układ krążenia.
Na rynku można także znaleźć preparaty, w których składzie jest krwawnik pospolity i stosuje się je podczas leczenia:
- hemoroidów,
- zapalenia stawów o podłożu reumatoidalnym,
- zapalenia pęcherza moczowego,
- grypy,
- przy objawach przeziębienia, jak kaszel.
Krwawnik pospolity — jak stosować?
Warto bliżej przyjrzeć się temu, jak niegdyś wykorzystywano krwawnik pospolity w praktyce. Wiele osób dotąd stosuje te metody, znając się na medycynie naturalnej i korzystając z niej na bazie swojej wiedzy i doświadczenia.
Należy pamiętać, że stosowanie preparatów zawierających krwawnik pospolity może u niektórych osób wywoływać reakcje alergiczne. Warto upewnić się i wykonać próbę na niewielkim obszarze skóry przed zastosowaniem kosmetyku, zanim nałoży się go na cały obszar wymagający twojej interwencji.
Niegdyś krwawnik pospolity wykorzystywano przede wszystkim w trzech formach. Była to postać herbatki (może działać moczopędnie), okładów (na trudno gojące się rany) lub kąpieli (przy stanach zapalnych, hemoroidach, słabym krążeniu krwi).
Jeśli nie jesteś pewien, jak stosować to ziele lub preparaty, które je zawierają, porozmawiaj o tym z lekarzem lub farmaceuta. Skorzystaj z porady lekarskiej, aby mieć pewność, że ziele i preparaty je zawierające nie wpłynie na twój stan zdrowia, obecne leczenie, nie wchodzi w reakcję z lekami, które stosujesz na różne, w tym przewlekłe choroby.
Źródła:
https://apcz.umk.pl/HERB/article/view/36447/30672
https://up.lublin.pl/wp-content/uploads/2023/10/Wybrane-zagadnienia-z-zakresu-produkcji-surowcow-zywnosci-i-kosmetykow-t.-3.pdf#page=77
Domowe leki ziołowe, stosowanie, działanie, substancje czynne, Anne Iburg, Elipsa, 2004.