rozszerzone pory
Pielęgnacja - twarzy

Rozszerzone pory na twarzy — czy można coś na nie zaradzić?

Pory są naturalnym elementem budowy skóry. Przyjmują postać niewielkich otworów i z reguły nie rzucają się mocno w oczy. Sytuacja się zmienia, gdy czynniki wewnętrzne lub zewnętrzne zaczynają na nie oddziaływać. Wtedy pory zaczynają się rozszerzać, powiększać, a to z kolei przekłada się na nieestetyczny wygląd twarzy i aparycję. Dowiedz się, co powoduje powstawanie rozszerzonych porów na twarzy, a także jak można sobie z nimi poradzić!

Co oznaczają rozszerzone pory na twarzy? Przyczyny

Od czego rozszerzają się pory? Wspomniane niewielkie otwory na twarzy, czyli pory, to powiększone nieestetycznie ujścia gruczołów łojowych. Najczęściej z ich występowaniem borykają się osoby, u których występuje tendencja do przetłuszczania się skóry. Jest to także defekt, który pojawia się u osób z tendencją do trądziku. Z jednej strony wspomniane otwory są ważne, ponieważ dzięki nim skóra może prawidłowo oddychać. Problem jednak następuje w momencie, gdy zaczyna znajdować się w nich sporo zanieczyszczeń — nie tylko tych naturalnego pochodzenia, ale i zewnętrznych.

Do zatykania porów dochodzi, gdy:

  • skóra mocno się przetłuszcza, a nadmiar sebum nie ma gdzie zostać odprowadzony,
  • nadmiar naskórka, głównie tego złuszczonego, nie zostaje usunięty wraz z demakijażem i pielęgnacją twarzy,
  • na skórze znajdują się resztki makijażu i zanieczyszczenia, jak pyły, kurz itd.

Wtedy właśnie zaczyna uwidaczniać się problem, jakim są rozszerzone pory. Od czego one się biorą? Od zaskórników, które w wyniku nagromadzenia się zanieczyszczeń zaczynają skutecznie blokować ujście porów i tym samym przyczyniać się do ich powiększania. Gdy rozciągną się do znacznych rozmiarów, będą zauważalne i zaczną wpływać na estetykę wizerunku twarzy.

Jakie są inne przyczyny rozszerzonych porów?

  • utarta elastyczności skóry przez niewystarczającą produkcję kolagenu i elastyny,
  • brak jej odpowiedniej pielęgnacji,
  • skłonność do nadmiernego przetłuszczania się,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • uszkodzenia skóry spowodowane promieniowaniem UV,
  • regularne spożywanie alkoholu i palenie papierosów,
  • nadmiar makijażu,
  • korzystanie z sauny i solarium,
  • brak kosmetyków z SPF, szczególnie w słoneczne dni,
  • zbyt częste korzystanie z zabiegów, które mocno oddziałują na skórę,
  • zaburzenia hormonalne,
  • zażywanie niektórych leków,
  • stosowanie niewłaściwej diety (tłuste potrawy, słodycze), która odbija się na kondycji cery,
  • wiek, czyli postępujące starzenie się skóry.

Rozszerzone pory — jak wyglądają?

Rozszerzone pory przybierają postać dużych wgłębień w skórze, blisko umiejscowionych obok siebie. Przez to skóra wydaje się nierównomierna i traci swoją jednoznaczną gładkość. Obszary skóry z rozszerzonymi porami są często pozbawione występujących na nich włosków. Tworzą wyrazistą strukturę, najczęściej w okolicy nosa, policzków i czoła, czyli w strefie „T”. To właśnie te miejsca, które są najbardziej podatne na przetłuszczenie.

Jak pozbyć się rozszerzonych porów na twarzy?

Czy da się zlikwidować rozszerzone pory? Istnieją sposoby, które umożliwiają zwężenie porów, a także zapobieganie ich rozszerzaniu w przyszłości.

Co jest najlepsze na rozszerzone pory? Oczywiście odpowiednia pielęgnacja skóry. To jeden z pierwszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę. W tym celu trzeba zwrócić uwagę na to, jaki ma się typ cery. Pod tym kątem istotne jest dobranie właściwych kosmetyków.

W przypadku cery tłustej istotne jest stosowanie preparatów, które będą oczyszczać i nawilżać skórę. Korzystanie z drastycznych środków z alkoholem może dać wrażenie skutecznego wyeliminowania nadmiaru sebum i zmatowienia cery. Jednak może to wiązać się z dużymi konsekwencjami. Nadmiernie wysuszona przez alkohol cera uzna, że musi szybko zareagować, by ją nawilżyć, a tym samym zacznie produkować sebum w jeszcze większych ilościach.

Trzeba pamiętać o pielęgnacji porannej i wieczornej. Ta druga to głównie wykonanie demakijażu i etapu oczyszczania skóry. Jeśli masz cerę skłonną do podrażnień i trądziku, zrezygnuj z gruboziarnistych peelingów i postaw na żel. Peeling jest ważny, jednak ten delikatniejszy, enzymatyczny, który nie uszkodzi fizycznie skóry podczas jej pocierania. Ważne, by jego skład dodatkowo nie podrażniał, a przygotowywał cerę na preparaty odżywcze i nawilżające. W ten sposób przywrócisz skórze właściwe pH, a porom zapewnisz wyłącznie odpowiednie dla nich witaminy i minerały.

Jak zmniejszyć rozszerzone pory? Postaw na etapową wieczorną pielęgnację. Jak powinna wyglądać krok po kroku?

  1. Zmywanie makijażu.
  2. Zastosowanie preparatu myjącego, jak np. wspomniany żel.
  3. Domknięcie rozszerzonych porów tonikiem.
  4. Nawilżenie skóry lekkim i szybko wchłaniającym się kremem odżywczym.

Jak zlikwidować rozszerzone pory na twarzy? Substancje czynne, które mają znaczenie

Zastanawiasz się, jak usunąć rozszerzone pory i jak się ich pozbyć? W tym celu można zastosować preparaty, które zawierają odpowiednie substancje czynne. Przeważnie występują one w skoncentrowanej dawce w serum albo w kremach odżywczych, które stosuje się na zakończenie wieczornej pielęgnacji twarzy. Wymienić należy kilka najbardziej znanych ze swoich właściwości.

Kwas salicylowy

Niepodważalnie na pierwszym miejscu znajduje się kwas salicylowy. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Działa wspierająco podczas oczyszczania skóry i rozpuszczania zanieczyszczeń, które przyczyniają się do powstawania zaskórników. Reguluje procesy produkcji sebum oraz zwęża pory.

Niacynamid

Ten składnik nierzadko znajduje się w serum, również z dodatkiem węgla aktywnego lub kwasów AHA i BHA. Wykazuje właściwości antybakteryjne, zapobiega powstawaniu nowych zaskórników i zwęża pory. Nadaje się do pielęgnacji twarzy skłonnej do wyprysków trądzikowych.

Kwas azelainowy

Ta substancja czynna jest często spotykana w kosmetykach do pielęgnacji skóry, zwężania porów i usuwania martwego naskórka.

Kwas migdałowy

Spotykany nie tylko w kosmetykach, ale także w gabinetach kosmetologicznych. Również i on pomaga w złuszczaniu naskórka i zwężeniu porów.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej umożliwiają poprawę kondycji skóry z rozszerzonymi porami?

W wielu przypadkach można zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów np. przez stosowanie odpowiednich preparatów o właściwościach zwężających. Istnieją także metody wykorzystujące urządzenia, które mogą poprawić jakość skóry, jej strukturę, zagęszczenie, skłonić ją do budowy nowych włókien kolagenowych i elastyny.

Jedną z metod jest zastosowanie peelingów chemicznych lub kwasów, które aplikowane są w gabinetach medycyny estetycznej, pod kontrolą lekarza. 

Można także porozmawiać o zabiegu z wykorzystaniem lasera, który radzi sobie także w przypadku skóry skłonnej do trądziku. Mowa tutaj np. o laserze frakcyjnym.

Innym sposobem jest zastosowanie mezoterapii mikroigłowej — niewielkie igiełki powodują nakłucia na skórze, a to determinuje ją do odbudowy i zagęszczenia jej struktury. Jednocześnie za pośrednictwem tych igieł pod skórę wprowadzany jest odpowiednio dobrany preparat ze składnikami odżywczymi.

Wybór zabiegu zawsze opiera się na wcześniejszej konsultacji z lekarzem, ustaleniu indywidualnego planu leczenia i częstotliwości powtarzania wybranej procedury. Ostateczny efekt zależy często od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz poziomu zaawansowania zmian, z jakimi zgłasza się po pomoc.