rozstępy na piersiach
ciała - Pielęgnacja

Jak usunąć rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach mogą pojawiać się w wielu sytuacjach. To nie tylko ciąża, ale i zmiany, które spowodowane są dojrzewaniem i dotyczą już nastolatek, mogą być przyczyną ich występowania. Ich główną przyczyną jest gwałtowne rozciąganie skóry. Gdy miejscami, z powodu zbyt szybkiego rozciągania, dojdzie do jej przerwania, na ciele zaczynają pojawiać się nieestetyczne linie. Co powoduje rozstępy na piersiach? Czy można się ich pozbyć?

Jak wyglądają rozstępy na piersiach?

Rozstępy na piersiach są łatwo zauważalne. Przyjmują one postać cienkich pasków na skórze, które wyraziście odcinają się na jej tle. To uszkodzenia struktury skóry, które wyglądają jak różnokolorowe pręgi. Mają nierównomierną długość, szerokość i kształt. Ich powodem są uszkodzone włókna kolagenowe i elastynowe. Do takich uszkodzeń dochodzi w przypadku skóry suchej, nieelastycznej, osłabionej.

Na samym początku, świeże rozstępy przypominają czerwone lub fioletowe pasy, i mogą uwidaczniać się na nich naczynia krwionośne. Zdarza się, że ich pojawieniu zaczynają towarzyszyć dolegliwości bólowe. Z czasem, gdy stopniowo się goją, powoli bledną i są już mniej zauważalne (faza zanikowa). Bardzo często jest tak, że przybierają barwę jaśniejszą od skóry. Należy także wspomnieć o miejscowym napięciu, które towarzyszy szczególnie rozstępom nowym. Można to wyczuć również w dotyku.

Na skórze, która została dotknięta rozstępami, nie występują gruczoły łojowe. Są to także fragmenty pozbawione owłosienia.

Rozstępy na piersiach — przyczyny ich powstawania

Skąd biorą się rozstępy na piersiach? Przyczyn jest kilka i warto je poznać, by zrozumieć podłoże tej nieestetycznej zmiany pojawiającej się na skórze. Na samym początku należy wspomnieć, że dotyczą one skóry właściwej. Uszkodzenia pojawiają się w obszarze tkanki łącznej, a dokładniej rzecz ujmując — dotyczą jej włókien sprężystych.

Tkanka tłuszczowa i brak tkanki mięśniowej w piersiach

Pierwszym powodem pojawiania się rozstępów jest oczywiście wspomniane wyżej nadmierne rozciąganie się skóry. Piersi nie mają mięśni, które mogłyby je podtrzymywać i nadawać im lepszego kształtu, a także ochronić skórę przed nadmiernym naciąganiem. Dodatkowo jeżeli kobiecy biust jest dosyć pokaźny, tym większe jest prawdopodobieństwo, że w wyniku grawitacji i obciążenia na skórze będą pojawiać się rozstępy. Tym sposobem włókna kolagenowe będące częścią struktury skóry ulegają uszkodzeniu.

Okres dojrzewania

Dojrzewanie wiąże się z wieloma zmianami w młodym organizmie. Po pierwsze, nastolatka zaczyna szybciej rosnąć, przybierać na wadze, kształty jej ciała stopniowo się zmieniają, a biust rośnie. Biorąc pod uwagę kwestię hormonalną i intensywny wzrost, oba aspekty mogą wpłynąć na skórę piersi i przyczynić się do powstania rozstępów w tak młodym wieku.

Ciąża

Kolejny powód to ciąża. W trakcie tych dziewięciu miesięcy hormony szaleją, a piersi znacznie się powiększają. To także powoduje uszkodzenie skóry, co prowadzi do widocznych rozstępów. Rozstępy na piersiach w ciąży to jedne z najczęściej pojawiających się zmian u kobiet. Przeważnie zaczynają być bardziej zauważalne między piątym a siódmym miesiącem ciąży.

Aktywność fizyczna

Jeszcze jeden powód, który może mieć związek z rozstępami, to uprawianie sportów siłowych przez kobiety. W trakcie podnoszenia ciężarów i pobijania swoich własnych rekordów konieczne są ćwiczenia, które powodują delikatne uszkodzenie mięśni i tym samym zmuszenie ich do wzrostu. W momencie takiego wysiłku skóra na piersiach może ulec uszkodzeniu.

Kortyzol

Chroniczny stres również może przyczyniać się do powstawania rozstępów. Gdy się stresujemy, podnosi się w organizmie poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Ma on negatywny wpływ na produkcję nowych włókien kolagenowych i elastyny, czyli dwóch składników niezbędnych do uelastyczniania skóry.

Pozostałe przyczyny powstawania rozstępów

Wśród innych powodów uwidaczniających się na piersiach rozstępów jest menopauza, korzystanie z preparatów hormonalnych oraz uwarunkowania genetyczne.

Jak usunąć rozstępy na piersiach?

Czy można usunąć rozstępy na piersiach? Tego typu zmiany na skórze nie są tak łatwe do wyeliminowania. Istnieją pewne domowe sposoby na rozstępy na piersiach, ale nie dają w pełni satysfakcjonujących efektów, ponieważ nie wyeliminują problemu całkowicie. Z pewnością regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów może wpłynąć na uelastycznienie i nawilżenie skóry. W ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo, że pojawią się rozstępy i będą bardzo obszerne oraz wyraźne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kremami nie usunie się blizn, a jedynie zwiększy elastyczność skóry.

Szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży należy uważać na rodzaj kremów i preparatów, które się stosuje, ponieważ ich skład chemiczny może mieć wpływ na rozwój dziecka. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na korzyści, ale i skutki uboczne, jakie mogą powodować. Walkę z rozstępami można podjąć np. w okresie połogu. Istnieją specjalne kremy dla kobiet, które karmią piersią. Ich skład opiera się o substancje niepowodujące podrażnień i uczuleń, może zawierać kolagen i elastynę, a także witaminę E.

Na kondycję skóry można wpływać także aktywnością fizyczną, wykonywaniem ćwiczeń, które poprawiają jędrność skóry. Dobrym pomysłem jest ponadto masaż, który rozgrzewa i poprawia mikrokrążenie. Należy również wspomnieć o zdrowej diecie, także też bogatej w cynk, który ma właściwości regenerujące. Jeśli jest się osobą, która często przybiera lub traci na wadze, dobrze mieć na uwadze, że nagłe wahania masy ciała też sprzyjają pojawianiu się rozstępów.

Rozstępy na piersiach — zabiegi poprawiające wygląd skóry

Co pomaga na rozstępy na piersiach? Istnieją zabiegi kosmetyczne na rozstępy na piersiach, które umożliwiają poprawę kondycji skory, również jej wizualny aspekt, a także oddziaływanie na jej strukturę, by zmusić ją do przebudowy i odnowy.

Pierwszym takim zabiegiem jest mezoterapia igłowa. W trakcie tego zabiegu lekarz wstrzykuje pod skórę specjalnie opracowane koktajle odżywcze, które mają za zadanie poprawę krążenia krwi, czy doprowadzenie do lipolizy — miejscowego uszkadzania komórek tłuszczowych i ich usunięcia z organizmu w wyniku zachodzących procesów metabolicznych. Można również dokonać iniekcji kwasu hialuronowego, który nawilża i uelastycznia skórę. Nakłucia powodują, że jest ona pobudzona do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny.

Kolejną procedurą jest radiofrekwencja mikroigłowa. W tym przypadku wykorzystuje się niewielkie igły, przez które do skóry emitowane są fale radiowe. Te powodują nagrzewanie komórek skóry, co prowadzi do mikrouszkodzeń. Jest to kontrolowany stan zapalny, który mobilizuje skórę do wzmożonej regeneracji i procesów naprawczych.

Innym rekomendowanym przez lekarzy medycyny estetycznej zabiegiem jest laseroterapia. Wiązka światła emitowana przez laser jest precyzyjnie ukierunkowana na miejsce, w którym pojawił się widoczny rozstęp. Dlatego też nie dochodzi do uszkodzenia zdrowych tkanek sąsiadujących z omawianą zmianą skórną. Mikrourazy, które powstają, również przyczyniają się do zwiększonej regeneracji skóry i jej odbudowy.

Wśród innych metod zabiegowych, które pomagają zmniejszyć widoczność rozstępów, są peelingi chemiczne i mikrodermabrazja. Oba polegają na złuszczaniu naskórka, z tym że ten drugi wykonuje się mechanicznie.

Wspomniane zabiegi mogą działać wygładzająco i spłycająco na rozstępy. Każdy z nich ma za zadanie oddziaływać na skórę i pobudzać działanie komórek, które są odpowiedzialne za syntezę kolagenu i poprawę mikrokrążenia w skórze. Im wcześniej wprowadzi się działania profilaktyczne przeciw rozstępom oraz kurację ich wygładzania, tym większe prawdopodobieństwo dużego zniwelowania tychże zmian.

 

Autorka tekstu: Monika Palichleb

 

 

 

Źródła:

http://www.medical-technologies.eu/upload/10_zabiegi_pielegnacyjne_i_pielegnacja_skory_kobiety_ciezarnej_-_bien.pdf

https://wsiiz.pl/dokumenty/wydawnictwo/publikacje/kosmetologia_ebook.pdf#page=98

https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/bitstream/handle/item/143913/jastrzebska-wiesek_et-al_wspolczesne_mozliwosci_terapii_rozstepow_2018.pdf?sequence=1&isAllowed=y

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/WF_jednostki/samodzielna-pracownia-medycyny-estetycznej/podrecznik-podstawy_medycyny_estetycznej_ap_ver3.pdf