To, co najbardziej przemawia do odbiorców w ogrodach angielskich, to asymetria i naturalne ukształtowanie, które zdecydowanie odbiega od z góry zaplanowanych form i sztucznego uporządkowania roślinności. Jak projektuje się takie ogrody? Jakie rośliny mogą się w nich znaleźć?
Charakterystyka ogrodu angielskiego
Jedną z ważniejszych cech, która wyróżnia ogrody angielskie pośród pozostałych kanonów architektury krajobrazu, to naturalność, swoboda, obecność roślinności, drzew i krzewów ułożonych w luźny sposób.
Wspomniane już drzewa i krzewy nie są sztucznie przycinane i formowane. Rosną naturalnie, tworząc tym samym ciekawe wizualnie formy, które niejednokrotnie się przeplatają.
Teren, na którym ma powstać ogród angielski, nie jest sztucznie wyrównywany. Znajdujące się na nim nierówności to ogromny atut, który dodatkowo jest akcentowany dzięki roślinom i elementom dekoracyjnym, kamieniom, posadzce.
To, co jeszcze idealnie wpisuje się także w aranżację ogrodu, to zbiorniki wodne — nie tylko duże jeziorka i stawy, ale także drobniejsze strumyki i naturalnie przepływające przez teren ogrodu rzeki.
W ogrodach angielskich znajdują się także naturalnie kwitnące łąki, tereny zielone, a wybrane zakątki mogą wydawać się enigmatyczne, dyskretne, zagadkowe.
Jak projektuje się ogród w stylu angielskim?
Im większa przestrzeń jest przeznaczona pod ogród angielski, tym naturalniej prezentować się będzie wykonany projekt. Należy jednak pamiętać o tym, by formy były nieregularne. Powinno się zrezygnować z symetrycznej kostki brukowej i zastąpić ją np. płaskimi kamieniami.
Piękną i romantyczną propozycją są również ławeczki osadzone pod różanymi pergolami, wśród krzewów, nieopodal strumyka czy sadzawki z dziką roślinnością.
Klimatu takiej aranżacji dodają rzeźby, donice, figurki wykonane z nieco już postarzałego i naznaczonego czasem, mchem, porostami betonu.
Jakich roślin nie może zabraknąć w angielskim ogrodzie?
W ogrodach angielskich znajduje się miejsce zarówno dla dużych drzew liściastych, jak i również dla krzewów i kwiatów ozdobnych. Świetnie prezentują się buki, dęby, brzozy, jesiony i wierzby. Można je zestawić z dziko rosnącymi sosnami i jałowcami.
Co do krzewów nie może zabraknąć róż i bukszpanów, i roślin pnących, z których najpopularniejszą jest hortensja i bluszcz pospolity. Jeżeli natomiast chodzi o kwiaty, prym wiodą byliny, takie jak łubin, jeżówka, kocimiętka, orliki i dzwonki.