Trądzik dla wielu osób jest powodem do wstydu. Zmiany, jakie występują nie tylko na twarzy, czy dekolcie, nieestetycznie się prezentują. Potrafią odebrać pewność siebie — szczególnie gdy są w zaawansowanym rozwoju. Co zrobić, gdy trądzik na plecach nie odpuszcza? Jakie są przyczyny jego powstawania? Czy można się go pozbyć raz, a porządnie?
Czym jest trądzik na plecach?
Jedną z podstawowych kwestii, jakie należy określić, to występowanie trądziku u nastolatków i osób dojrzałych. Wbrew pozorom nie jest to problem, który dotyczy tylko młodzieży w czasie licznych hormonalnych zmian, które zachodzą w ich organizmach. Z trądzikiem na plecach borykają się również dorośli. Można dodać, że częściej atakuje on osoby, które również w wieku nastoletnim leczyły się na trądzik.
W jaki sposób objawia się trądzik na plecach? To głównie różnej wielkości krosty i zaczerwienienia na skórze o zmiennym nasileniu i stadium rozwoju. Takie wykwity zapalne mogą miejscami sprawiać ból, swędzieć, powodować opuchliznę. Krostki nierzadko są wypełnione ropą, przez co pryszcze przybierają różną postać, wielkość i zabarwienie. Mogą być podatne na rozdrapanie lub znajdować się pod skórą i tworzyć niewielkie guzki, które są naprawdę bolesne.
Trądzik na plecach to przewlekła choroba dermatologiczna skóry. To także wszelkiego rodzaju cysty, grudki, nacieki i zaskórniki. Niektóre z nich mogą posiadać czerwoną obwódkę świadczącą o aktywnym stanie zapalnym.
Jakie mogą być rodzaje trądziku?
Istnieje kilka etapów rozwoju trądziku. Często przybiera on postać nieestetyczną, ale prostą do opanowania, która nie pozostawia po sobie blizn, a nawet można zamaskować ją delikatnie makijażem. Zmiany trądzikowe mogą jednak być bardzo znamienne, co w dużej mierze nawiązuje właśnie do słowa „trądzik”. Jakie są rodzaje trądziku?
Trądzik o łagodnym przebiegu
W tej postaci trądzik wiąże się z widocznymi na skórze pleców wągrami i zaskórnikami. Są zamknięte, nie powodują dolegliwości bólowych. Widoczne na skórze, ale zazwyczaj zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji pomaga w wyeliminowaniu problemu.
Trądzik o średnim stopniu nasilenia
W tej formie trądzik może przybierać już postać widocznie zarysowujących się na skórze grudek i krostek. Są one wyczuwalne i wiążą się z postępującym stanem zapalnym.
Trądzik mocno nasilony
W tej fazie zmiany trądzikowe to już krosty ropne, z widoczną zapalną, czerwoną obwódką. Oprócz krostek i zaskórników występują liczne nacieki. Może pojawić się ból i świąd. Nieleczone zmiany mają także charakter bolesnych krost podskórnych, których nie da się wycisnąć ani usunąć. Przy takiej odmianie trądziku często pozostają widoczne blizny na skórze i przebarwienia.
Ostatnia, ciężka postać trądziku
Zaniedbanie trądziku może spowodować, że przerodzi się w ostatnią, najbardziej zaawansowaną formę, podczas której osobie chorej towarzyszy ból i bardzo duże, widoczne zmiany. Skóra może mieć pofałdowaną, nieregularną powierzchnię, mocno czerwone zabarwienie, liczne ropne krosty i guzy. Taki trądzik może być leczony wyłącznie z pomocą lekarza i odpowiednich zabiegów.
Trądzik na plecach — przyczyny
Od czego mogą być pryszcze na plecach? Powodów jest wiele, dlatego znalezienie genezy problemu może być trudne, ale niezwykle pożądane.
Cera trądzikowa i przetłuszczanie się skóry
Pierwszą przyczyną jest cera trądzikowa, czyli skłonna do przetłuszczenia. Znajdujące się na niej gruczoły łojowe powodują nadmierną produkcję łoju, który w dużych ilościach zatyka pory. W ten sposób zaczyna się stan zapalny, który przyczynia się do powstawania wszelkiego rodzaju krost. Najwięcej wspomnianych gruczołów łojowych znajduje się właśnie na plecach. Dlatego w momencie, gdy ktoś boryka się z trądzikiem, nierzadko skarży się na jego występowanie w tym obszarze ciała.
Zaburzenia hormonalne
Mowa tutaj nie tylko o zaburzeniach związanych z okresem dojrzewania, ale także o innych problemach na tym tle. Nieprawidłowości w zakresie gospodarki hormonalnej często powodują nadmierną produkcję łoju. Największy wpływ pod tym względem mają androgeny, stres, zmiany występujące w drugiej połowie cyklu miesiączkowego u kobiet, zbyt wysoki poziom testosteronu u mężczyzn, zaburzenia i leczenie hormonalne na tle chorobowym. Trądzik może pojawić się nawet u starszych kobiet w okresie przekwitania i menopauzy.
Niewłaściwa pielęgnacja tego typu skóry
Zła pielęgnacja skóry skłonnej do trądziku także sprawi, że prędzej czy później pojawią się na niej nieestetyczne i bolesne krosty. Ważny jest tutaj dobór kosmetyków. Stosowanie tych drażniących np. z alkoholem będzie mocno wysuszać skórę, co jest sygnałem dla gruczołów łojowych, że muszą produkować jeszcze większe ilości łoju. W ten sposób uzyskuje się efekt odwrotny do zamierzonego. Ważny jest dobór kosmetyków i odpowiedni poziom higieny. Wszelkie zaniedbania mogą powodować nawrót trądziku na plecach.
Nieprawidłowa dieta
Jesteś tym, co jesz. Niewiele osób chce wierzyć w to, że dieta może wyraźnie odbić się na kondycji ich skóry. Najczęściej trądzik na plecach towarzyszy osobom, które często sięgają po żywność wysoko przetworzoną, potrawy pikantne i słodycze. Należy także wspomnieć różnego rodzaju używki, jak papierosy i alkohol.
Trzeba też zastanowić się nad spożywaniem produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Okazuje się bowiem, że taka żywność powoduje nagły skok insuliny we krwi, co wpływa na poziom androgenów i produkcję łoju.
Leki
Trądzik na plecach może występować również jako skutek uboczny zażywanych leków. Mowa tutaj np. o preparatach zawierających sterydy, leki o działaniu uspokajającym, antydepresyjnym, preparaty na padaczkę, czy stosowanie witaminy B12 w nadmiarze.
Tendencja do nadpotliwości
Borykanie się z problemem nadpotliwości także może być kłopotliwe. Nadpotliwość powoduje produkcję sebum w zbyt dużych ilościach, przez co szybciej dochodzi do zaczopowania porów w skórze, a tym samym do pojawienia się zmian trądzikowych.
Zewnętrzne czynniki wpływające na stan skóry
Istnieje szereg innych czynników, które mogą przyczyniać się do występowania wyprysków na plecach. Mogą to być:
- zakażenia bakteryjne i aktywne infekcje skóry,
- przerost gruczołów łojowych,
- stres i przemęczenie,
- stosowanie środków antykoncepcyjnych,
- zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu i środowisku,
- nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie słoneczne.
Jak się pozbyć trądziku na plecach?
Jedna z pierwszych rzeczy, jaką należy sobie uświadomić, to zmiana swojego stylu życia i próba wyeliminowania czynników, które mogą powodować trądzik na plecach. Wiele z wyżej wymienionych przyczyn można regulować samodzielnie, z pomocą dietetyka lub lekarza.
Zmiana codziennych nawyków i trybu życia
Zadbaj o lepszą dietę, noś przewiewne ubrania (szczególnie gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury), pamiętaj o odpowiednim sposobie codziennej higieny i pielęgnacji.
Konsultacja z lekarzem i dobór leków
Co jeszcze możesz zrobić z troski o swoją skórę? Sposobów jest wiele. Nie zapominaj jednak o tym, iż powinieneś korzystać z nich po konsultacji z lekarzem lub kosmetologiem. Powodem jest odpowiedni dobór środków do potrzeb twojej skóry, kondycji zdrowotnej i poziomu zaawansowania zmian, z jakimi się borykasz.
Miejscowo lekarz może przepisać lub zarekomendować stosowanie poniższych preparatów:
- suplementy z selenem, cynkiem i witaminami z grupy B,
- środki z kwasem salicylowym, który wykazuje właściwości złuszczające,
- antybiotyki (jeśli lekarz uzna, że pomogą w złagodzeniu stanów zapalnych),
- retinoidy o działaniu komedolitycznym i antybakteryjnym,
- leki hormonalne, które zmniejszają wydzielanie łoju.
Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z trądzikiem?
Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznym usuwaniu zrogowaciałego naskórka. W tym celu najlepszym wyborem są peelingi enzymatyczne.
Istotne jest także nawilżanie, czyli wybór kremów i balsamów z kwasem hialuronowym lub panthenolem.
Można też stosować kosmetyki o działaniu antybakteryjnym, czyli środki z retinolem, kwasami AHA i BHA.
Jaki zabieg na trądzik na plecach może pomóc w złagodzeniu jego objawów?
W leczeniu trądziku bardzo ważne jest jego rozpoznanie i zidentyfikowanie jego rodzaju. Pod tym kątem można dobrać odpowiednie środki pomagające w złagodzeniu zmian i przywróceniu skórze prawidłowego funkcjonowania.
Czy trądziku można się pozbyć raz i na zawsze?
Można zlikwidować zmiany skórne, ale bez systematycznej pielęgnacji i troski o skórę istnieje duże prawdopodobieństwo, że trądzik powróci. Wynika to z tego, że nie można zmieniać typu skóry, jaki się posiada. O ile nie ma innych powodów, które można wyeliminować, a wpływają na produkcję łoju, właściwa pielęgnacja i higiena powinny stać się rutyną każdego dnia.
W jaki sposób pomagają zabiegi na trądzik na plecach?
W zależności od tego, jaki zabieg jest rekomendowany pacjentowi, lekarz medycyny estetycznej może zalecić wykonanie jednego lub kilku. Celem jest uzyskanie jak najbardziej satysfakcjonujących efektów. O jakich rezultatach tutaj mowa?
- zmniejszenie tendencji skóry do nadprodukcji łoju,
- zwężanie gruczołów łojowych,
- poprawa nawilżenia i mikrokrążenia skóry,
- złagodzenie, spłycenie zmian trądzikowych i blizn potrądzikowych,
- odżywienie skóry i przywrócenie jej odpowiedniego pH.
Zabiegi stosowane przy leczeniu trądziku i blizn trądzikowych
Jakie zabiegi medycyny estetycznej i kosmetologiczne można wykonać celem poprawy kondycji skóry i zmniejszenia zmian spowodowanych trądzikiem?
Mikrodermabrazja na trądzik
To jedna z procedur dedykowana pacjentom po wyleczeniu zmian trądzikowych. Może pomóc w delikatnym złuszczeniu naskórka metodą mechaniczną, aby rozjaśnić skórę, złagodzić zmiany i usunąć martwe komórki naskórka. Skóra po takim zabiegu ulega delikatnemu rozjaśnieniu i wygładzeniu.
Laseroterapia przy zmianach trądzikowych
Istnieje kilka rodzajów laserów, które stosowane są w terapiach leczenia trądziku. Jednym z nich jest laser frakcyjny, który powoduje mikrouszkodzenia i tym samym powoduje powstanie kontrolowanego, miejscowego stanu zapalnego. To z kolei zmusza skórę do większej produkcji kolagenu i elastyny. Dochodzi zatem do złuszczenia martwego naskórka, przyspieszonej i intensywniejszej regeneracji skóry, a tym samym spłycenia widocznych zmian i blizn po gojących się krostach i wypryskach.
Należy także wymienić laser ablacyjny. Oddziałuje on na blizny po trądziku, zmniejszając ich widoczność i wygładzając skórę.
Peelingi chemiczne na wypryski trądzikowe
Działają złuszczająco i normalizują zrogowaciały naskórek. Są sposobem na oczyszczenie porów i usunięcie zalegających w nim zanieczyszczeń, które powodują rozwój wyprysków.