Jak zacząć oszczędzać?
Praca i pieniądze

Jak zacząć oszczędzać?

Wiele osób boryka się z problemem, jakim jest systematyczne odkładanie pewnej kwoty na koncie — na przyszłość, czy na jakieś inne, długoterminowe cele. Trudność sprawia zatem oszczędzanie, brak planu, który powoduje, że wydają wszystko, a nawet i więcej, niż mają, zaciągając kredyty. Co zrobić, by zacząć skutecznie oszczędzać? Jak się do tego przygotować i jakie kroki należy przedsięwziąć, by na koncie zaczęły pojawiać się cieszące oczy kwoty?

Na co chcesz oszczędzać?

Jedną z pierwszych rzeczy, jaką musisz zrobić, to zastanowić się, na co tak właściwie chcesz oszczędzać. Być może istnieje coś, co chciałbyś sobie kupić i ma związek z podniesieniem standardu życia, rozwojem osobistym, hobby, imprezami okolicznościowymi, na które musisz odłożyć nieco grosza. Określenie terminu, do którego musisz zebrać pieniądze oraz konkretnej kwoty to pierwszy krok w skutecznym planowaniu.

Zaplanowanie budżetu

Dokładnie się zastanów, na co wydajesz pieniądze. Zdarza się, że nawet nie masz pojęcia, iż idą one na niepotrzebne zachcianki, które w dłuższej perspektywie czasu nic nie wnoszą do Twojego życia. Zarządzanie pieniędzmi, rozsądne i przemyślane ich wydawanie jest bardzo ważne.

Najlepiej cały plan rozrysuj na kartce. Z jednej strony oznacz swoje dochody netto, a z drugiej wszystkie wydatki (na rachunki, paliwo, jedzenie, inne potrzeby rodziny). To umożliwia uzyskanie najbardziej klarownego obrazu rzeczywistości i zastanowienia się, w którym momencie można obciąć wydatki.

To również ten moment, w którym konsekwentnie rezygnujesz z niektórych przyjemności lub szukasz alternatywy dla dotychczasowych zakupów. Przykładowo zacznij przygotowywać posiłki w domu. Zwracaj uwagę na jakość produktów spożywczych, jednak nie kieruj się wyłącznie renomą marki, za którą płacisz. Zamiast taksówki, sięgnij po rower lub komunikację miejską. Sposobów na ograniczenie wydatków jest wiele. Do każdego punktu na Twojej liście wymyśl jedną lub dwie metody na oszczędzanie, a przekonasz się, że jesteś w stanie odłożyć konkretną ilość gotówki w dłuższym lub krótszym okresie czasu.

Zwiększenie budżetu

Kwota, jaką musisz odłożyć, jest bardzo wysoka? Zauważyłeś, że nawet przy dużym cięciu kosztów oszczędności nie będą tak duże, jak oczekiwałeś? Sposobem na to jest znalezienie dodatkowego źródła zarobku. Może to być praca dorywcza na kilka godzin w tygodniu, czy przez weekend. Takich możliwości jest wiele — od drobnych prac w internecie, po klasyczne skoszenie trawnika. Niewielki, ale dodatkowy i systematyczny zastrzyk gotówki pomoże Ci szybciej uzbierać założoną kwotę w określonym terminie czasu.