Jak przetrwać rozstanie?
Rodzina i związki

Jak przetrwać rozstanie?

Emocje, jakie towarzyszą osobom przeżywającym rozstanie, są często bardzo skrajnie negatywne. Miesza się w nich złość, czasem z poczuciem winy, żalem, gniewem, brakiem akceptacji zaistniałej sytuacji. Niekiedy pojawia się również desperacja i chęć powrotu do przeszłości i do swojego byłego partnera. Z pewnością radzenie sobie z rozstaniem jest trudne i czasochłonne. To niełatwy proces, przez który można przejść szybciej, sprawniej i mniej boleśnie. Jak poradzić sobie z rozstaniem i je przetrwać?

Przestań blokować emocje

To niezwykle ważne, by spróbować nazwać towarzyszące emocje. Niekiedy jest to poczucie bycia zdradzonym, innym razem złość, brak możliwości kontynuowania swojej codziennej rutyny, w jakiej uczestniczyła bliska osoba. To niezwykle istotne, by umożliwić sobie przeżywanie emocji, wyrzucenie ich z siebie, wypłakanie się.

Jeśli właśnie radzisz sobie z rozstaniem, postaraj się przyjąć prostą postawę i pamiętać o umiarkowanym oddechu. Duże znaczenie ma tutaj sam wydech. Nie blokuj go, próbując zatrzymać łzy. Pozwól sobie na to, by wraz z wydechem emocje przepływały przez Twoje ciało.

Zadbaj o siebie i zaopiekuj się sobą

Gdy jest Ci bardzo źle, nie dokładaj sobie zmartwień, a postaraj się sobą zaopiekować. Kup sobie coś słodkiego, wybierz się na zakupy do galerii handlowej, czy udaj się na strzelnicę, na masaż lub manicure. Zrób to, co sprawia Ci przyjemność i radość. Daj sobie poczuć, że jesteś sam dla siebie ważny. 

Jednocześnie zastanów się nad poniższymi kwestiami:

  • Co zrobiłbyś dla osoby, która właśnie przeżywa rozstanie? Co byś jej poradził?
  • Przypomnij sobie, jak często czułeś się zraniony. Myśl obiektywnie, nie patrz na swój były związek przez różowe okulary.
  • Czy związek pozwalał Ci na rozwój i dodawał skrzydeł? Czy tak naprawdę był dla Ciebie destrukcyjny?

Jedną z najgorszych rzeczy, jaką można zrobić, jest zamknięcie się w pokoju i rozmyślanie nad rozstaniem. Jeśli do tego dojdzie, myśli zaczną kłębić się w głowie i napędzać smutek i żal, jaki w sobie pielęgnujesz. Dlatego lepiej przerwać negatywne myślenie i np. pójść pobiegać, potańczyć, czy udać się na zwykły spacer. W ten sposób zaczniesz odwracać uwagę od złych wspomnień i skupiać się na innych aspektach otaczającej Cię rzeczywistości.

Pozbądź się pamiątek po byłym/byłej

Nowy początek oznacza odcięcie się od bólu przeszłości. To również oznacza, iż trzeba pozbyć się rzeczy, które mogą powodować smutek i sentymentalny żal. W tym celu wyrzuć wszystkie wspólne zdjęcia, czy przedmioty, jakie otrzymałeś od drugiej osoby. Możesz także zrobić przemeblowanie, odświeżyć wystrój domu lub mieszkania i powoli zacząć tworzyć nowe nawyki podczas dnia, które ułatwią Ci odcięcie się od dawnej rzeczywistości.

Wyjdź do ludzi!

Człowiek jest istotą społeczną. Dlatego też ważne jest, by zacząć spotykać się z rodziną, przyjaciółmi, wspólnie wychodzić do miejsc, gdzie znajdują się również inni ludzie. Być może rozpoczniesz tam nowe znajomości? Zbierzesz nowe doświadczenia i powrócisz do emocjonalnej równowagi, jakiej potrzebujesz po rozstaniu.