suplementy diety
Suplementacja

Co to są suplementy diety?

Suplementy diety — co to jest? Zgodnie z obowiązującymi przepisami, są uważane za środki spożywcze. Są stosowane uzupełniająco, jako element dodatkowy do diety w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów. Zawierają skoncentrowaną dawkę witamin, minerałów lub innych substancji, które działają odżywczo. Przyjmują formę preparatów, które można dawkować. Należy pamiętać, że tak jak ze wszystkim, korzystanie z suplementów powinno być przemyślane i rozważne. Co warto wiedzieć o suplementach diety? Jakie są korzyści ich stosowania? Czy mogą zaszkodzić?

Suplementy diety — jak stosować?

Zastanawiasz się nad tym, czy zacząć przyjmować suplementy diety? Jak dobrać je do swoich potrzeb? Należy mieć na uwadze, że stosowanie wspomnianych preparatów powinno zostać poprzedzone wizytą lekarską, sprawdzeniem aktualnego stanu zdrowia, kondycji organizmu i historii leczenia. Wizyta w gabinecie lekarskim może również skutkować wykonaniem badań, które umożliwią dopasowanie suplementów do organizmu pacjenta. Dobrym pomysłem jest także udanie się na wizytę do dietetyka, aby omówić rodzaj i jakość swojej aktualnej diety.

Tylko w taki sposób można dobrać odpowiedni rodzaj i dawkowanie suplementu. Tylko wtedy można zwiększyć prawdopodobieństwo, iż odniesie się efekty w stosowanej terapii i uzupełni niedobory. Wspomniany niedobór może wynikać z kwestii zdrowotnych lub uboższej diety.

Jak zażywać suplementy diety? Rano czy kiedykolwiek

Jeśli korzystasz z suplementu, informacje na temat jego stosowania powinny znajdować się na opakowaniu. Dawkowanie oraz pora dnia, kiedy przyjmuje się ten produkt, to przeważnie poranek, popołudnie, wieczór — na czczo, w trakcie posiłku lub po nim. Uwzględnia się także porę zażywania innych przepisanych przez lekarza leków i uwarunkowania zdrowotne. Rozmowa z lekarzem rozwieje w tej kwestii twoje wątpliwości.

Jak długo stosować suplementy diety?

Nie wiesz, jak długo można brać suplementy diety? Zazwyczaj ich przyjmowanie jest długotrwałe, gdyż takie umożliwia przyswojenie właściwej ilości brakującego składnika odżywczego i uzupełnienie niedoborów. Liczy się tutaj systematyczność, sięganie po optymalną zalecaną i (najlepiej!) uzgodnioną z lekarzem dawkę.

Niektóre suplementy są natomiast dostarczane do organizmu sezonowo, jak np. witamina D w okresie jesienno-zimowym lub krótkotrwale z powodu jakiegoś konkretnego problemu zdrowotnego czy stosowania leków, które powodują skutki uboczne w postaci obniżenia poziomu minerałów i witamin.

Suplementy diety — za i przeciw

Czy warto stosować suplementy diety? Istnieje lista korzyści, które mogą przemawiać za tym, aby w pewnych okolicznościach, a także pod okiem lekarza, rozpocząć suplementację.

Dlaczego warto stosować suplementy diety? Wspomniane preparaty stosuje się w różnych sytuacjach, Przeważnie sięga się po nie, gdy u konkretnej osoby występują potwierdzone niedobory wymagające uzupełnienia.

Kiedy brać suplementy diety? Sięga się po nie także, gdy: 

  • chce się poprawić kondycję skóry, włosów, paznokci, 
  • wspomóc procesy metaboliczne, układ sercowo-naczyniowy, narządy ruchu, układ immunologiczny, 
  • spowolnić procesy starzenia, 
  • dodać sobie energii, 
  • poprawić nastrój i samopoczucie, 
  • zaradzić stresowi lub 
  • poradzić sobie z innymi zaburzeniami fizjologicznymi, które są spowodowane wspomnianymi niedoborami. 

Kiedy najlepiej stosować suplementy diety? Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego działania wszystkich układów w ludzkim organizmie. Każdy suplement ma właściwości wspomagające pracę organizmu — w zależności od jego składu i przeznaczenia.

Nie zawsze stosowanie suplementów jest zalecane. Istnieją sytuacje, w których lekarz może zalecić ich odstawienie. Jednym z powodów jest nadużywanie suplementów, które może doprowadzić do przedawkowania i negatywnych skutków ubocznych dla zdrowia. Wybrane preparaty mogą negatywnie wpływać na działanie stosowanych leków, osłabiać ich działanie, dodatkowo pogarszać stan pacjenta, jeśli choruje na wybrane choroby, czy zniekształcać wyniki badań.

Czy suplementy diety są zdrowe? Przedawkowanie i skutki uboczne

Niewłaściwie stosowane suplementy mogą być szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej problemem jest ich przedawkowanie. Przeważnie dochodzi do niego wtedy, gdy po suplementy sięgają osoby niepotrzebujące uzupełnienia danego składnika mineralnego lub witamin.

Innym powodem przedawkowania jest jednoczesne stosowanie preparatów w różnych formach — kapsułki, tabletki musujące, w diecie (w formie żywności wzbogaconej o różne suplementy). Zażycie zbyt dużej dawki suplementów może być bardzo niebezpieczne, wręcz toksyczne.

Jedne ze skutków ubocznych, które występują dosyć powszechnie i mają związek z przedawkowaniem, to ogólne osłabienie organizmu, bóle głowy, problemy żołądkowe. Mogą one jednak przyjmować całkiem inny charakter i objawiać się inaczej. Jest to indywidualna reakcja organizmu człowieka.

Lek a suplement diety — czy mogą na siebie oddziaływać?

Wybrane suplementy diety niekiedy wchodzą w interakcję z lekami. Mogą przykładowo wpływać na procesy metaboliczne, przez co zwiększają lub zmniejszają ich stężenie konkretnego składnika we krwi. Niektóre suplementy obniżają lub wzmacniają działanie leków i determinują ich oddziaływanie na organizm np. przez uszkodzenie niektórych narządów wewnętrznych, gromadzenie dostarczanych składników odżywczych i ich nadmierne magazynowanie.

Przykładem jest stosowanie suplementów z witaminą B. Jej zażywanie może powodować osłabione działanie leków na drgawki. Inne mogą wpływać na perystaltykę jelit i zwiększyć wchłanialność stosowanych leków lub wręcz przeciwnie — ograniczać lekom dostępność do śluzówki jelit.

Takich przykładów można podać naprawdę wiele. Innym jest stosowanie miłorzębu japońskiego, który wchodzi w reakcję z lekami przeciwzakrzepowymi. Może powodować występowanie krwawienia lub przyczyniać się do blokowania czynnika płytkowego odpowiedzialnego za proces krzepnięcia krwi. 

Również i stosowanie suplementów z czosnkiem nie jest najlepszym pomysłem, gdy jednocześnie sięga się po leki przeciwgorączkowe. W ten sposób zwiększa się ryzyko uszkodzenia organu, jakim jest wątroba.

Dla wielu osób może to brzmieć zaskakująco, ale wiele suplementów diety realnie oddziałuje na leki i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych przy ich nieumiejętnym zażywaniu. Można tutaj wspomnieć nawet aloes, czyli Aloe Vera. W połączeniu z jednoczesnym stosowaniem leków moczopędnych mogą pojawić się nie tylko problemy ze słuchem lub reakcje alergiczne, ale także np. hipokalcemia, czyli obniżenie poziomu wapnia lub hipomagnezemia, czyli spadek stężenia magnezu we krwi.

Zdrowie a suplementy diety — czy są badane?

Czy suplementy diety są badane? Wspomniane preparaty są środkami spożywczymi, które mogą występować w postaci przetworzonej, nieprzetworzonej lub modyfikowanej częściowo. Nie mają właściwości produktu leczniczego. Produkty lecznicze nie mogą być klasyfikowane jako suplementy diety.

Z tego powodu nie ma obowiązku badania suplementów (w sposób, w jaki bada się leki), zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży. Produkcja tych środków (również dlatego, że są uznawane jako produkty spożywcze) ma zbliżone wymogi do tych, jakie obowiązują w lokalach gastronomicznych i w produkcji żywności.

Podsumowując, odpowiedzialność za produkcję i sprawdzenie jakości suplementu, czyli produktu spożywczego, spoczywa na producencie. Produkt w ostateczności zgłasza się do sanepidu. Ten decyduje, czy jest on bezpieczny i może zostać wprowadzony na rynek.

Gdzie można kupić suplementy diety?

Istnieje wiele miejsc, w których można zaopatrzyć się w suplementy diety. To nie tylko apteki, ale także drogerie, sklepy spożywcze, sklepy sportowe, sklepy ze zdrową żywnością i sklepy internetowe. Najlepiej kupować je w miejscach sprawdzonych, by zmniejszyć ryzyko zakupu środków podrabianych i z niepewnego źródła.

 

 

Autorka tekstu: Monika Palichleb

 

Żródła:

https://bibliotekanauki.pl/articles/179020.pdf

https://bibliotekanauki.pl/articles/827726.pdf

http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2012/hyg-2012-4-442.pdf