Zmotywowanie się do aktywności fizycznej jest dla wielu osób problematyczne. Tymczasem negowanie znaczenia sportu i ruchu może okazać się bardzo nieodpowiednie dla zdrowia, dobrego samopoczucia, kondycji, psychiki i całego organizmu. Dlaczego warto uprawiać sport? Jakie są korzyści z uprawiania sportu?
Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne
Jedną z podstawowych kwestii jest fakt, iż uprawianie sportu lub jakiejkolwiek aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu, przyczynia się do regulacji poziomu endorfin, a tym samym wyzwala w człowieku uczucie szczęścia i zadowolenia. Mimo iż sport wiąże się z fizycznym wysiłkiem, jego uprawianie może dać ci zastrzyk dodatkowej energii, orzeźwić i sprawić, że nabierzesz werwy do dalszego działania.
Co więcej, aktywność fizyczna działa pobudzająco na układ nerwowy. Ten z kolei, dzięki bodźcom zewnętrznym, wzmaga produkcję nowych komórek nerwowych.
Jak już wiadomo, sport pobudza wytwarzanie hormonu szczęścia, jakim są endorfiny. Za ich produkcję odpowiedzialna jest przysadka mózgowa. Gdy ćwiczysz, częściej się uśmiechasz. Z tego też powodu aktywność fizyczną poleca się osobom o obniżonym poziomie nastroju, z zaburzeniami lękowymi i depresją.
Należy także wspomnieć o ogólnej poprawie sprawności mózgu, która zwiększa zdolność do uczenia się, przyswajania nowej wiedzy, kreatywnego myślenia i koncentracji. Dzięki regularnej aktywności fizycznej twój mózg będzie lepiej dotleniony, ukrwiony, co zwiększy zdolności poznawcze.
Jak więc widzisz, bardzo duże znaczenie ma aktywność fizyczna w psychologii zdrowia. Człowiek aktywny lepiej radzi sobie z problemami, jest bardziej zaangażowany w życiu społecznym, wydajnie pracuje. Łatwiej jest mu utrzymać wewnętrzną równowagę i radzić sobie ze stresem. Należy mieć jednak na uwadze, iż osoby z chorobami i zaburzeniami psychicznymi powinny traktować sporty wyłącznie jako jeden z wielu elementów ich terapii.
Dlaczego warto zacząć ćwiczyć? Aktywność fizyczna i zdrowie fizyczne
Dlaczego jeszcze warto zacząć ćwiczyć? Sport ma także duży wpływ na twoje zdrowie fizyczne. Jednym z aspektów, który należy wymienić, jest twój układ odpornościowy. Systematyczne ćwiczenia powodują lepsze dotlenienie organizmu, poprawiają krążenie i pracę serca. Sport powoduje wzrost poziomu hormonu szczęścia, a tym samym obniża poziom kortyzolu, który ma duże znaczenie w występowaniu stresu. Jak wiesz, chroniczny stres negatywnie wpływa na zdrowie całego organizmu.
Dobra dawka sportu to odpowiednia doza zmęczenia, które potrzebne jest twojemu organizmowi każdego dnia. Dzięki niemu czujesz się zrelaksowany, całe ciało jest lepiej dotlenione, dlatego też lepiej zasypiasz, nie budzisz się w nocy i wstajesz wypoczęty.
Dlaczego sport jest ważny w życiu człowieka? Kondycja fizyczna
Czy wiesz, dlaczego sport jest ważny w życiu człowieka? Systematyczne ćwiczenia poprawiają metabolizm, kondycję twoich mięśni, stawów, kości, przyczyniają się do utrzymania prawidłowej wagi ciała, poziomu tkanki tłuszczowej i napięcia skóry.
Co więcej, wzmacniasz swoje serce, a także ćwiczysz partie mięśniowe, dzięki którym jesteś w stanie bez problemu utrzymać prawidłową postawę ciała. Kolejny ważny aspekt to to, iż ćwiczenia zmniejszają prawdopodobieństwo występowania bólu kręgosłupa, garbienia się. Utrzymujesz prawidłową posturę, nie skarżysz się na dolegliwości bólowe karku, barków, ramion, odcinka lędźwiowego, czy często występującego bólu między łopatkami u osób długo pracujących przed komputerem.
Dlaczego uprawianie sportu jest ważne? Uprawianie sportu a choroby
Co daje uprawianie sportu? Nie bez przyczyny mówi się, iż wpływa na działanie i funkcjonowanie poszczególnych układów organizmu człowieka. To z kolei może przyczynić się do złagodzenia objawów niektórych chorób lub ich wyeliminowania. Jest to oczywiście kwestia bardzo indywidualna, zależna od wielu czynników. Monitorowanie na bieżąco swojego stanu zdrowia i badania mogą być dla ciebie najlepszym potwierdzeniem tego, jak twój organizm reaguje na systematyczną aktywność fizyczną.
Uprawianie sportu a nerwica
Nerwica jest chorobą, która bardzo negatywnie odbija się na zdrowiu fizycznym. Powoduje bowiem długotrwałe i intensywne napięcie mięśni, wprawia w dyskomfort, może negatywnie działać na funkcjonowanie twojego żołądka, a nawet powodować fizyczny ból. Odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą podnieść poziom endorfin obniżających stres, wyciszyć, uspokoić, odwrócić uwagę od nerwowych sytuacji i natrętnych myśli.
Czy uprawianie sportu podczas ciąży jest właściwe?
Światowa Organizacja Zdrowia w listopadzie 2020 roku opublikowała informacje na temat aktywności fizycznej kobiet ciężarnych i po porodzie. Okazuje się, iż nie ma przeciwwskazań do tego, by podejmować się sportu i zdrowego ruchu.
Należy oczywiście pamiętać o umiarkowaniu i nie zaczynać od aktywności mocno obciążającej organizm. Wyjątkiem są kobiety, które np. ćwiczyły zawodowo lub ich organizmy są przyzwyczajone do sportu o większej intensywności od lat.
Dzięki aktywności fizycznej kobiety ciężarne łatwiej optymalizują poziom tkanki tłuszczowej w swoim ciele, zmniejszają ryzyko występowania u nich cukrzycy ciążowej. Istnieje także prawdopodobieństwo, że sport w czasie ciąży może zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji poporodowej.
Eksperci WHO uważają, że aktywność fizyczna nie ma większego związku z pojawieniem się komplikacji w trakcie ciąży, porodu oraz nie powoduje zwiększenia odsetka poronień. Uprawianie sportu podczas ciąży najlepiej prowadzić pod opieką lekarza.
Czy uprawianie sportu obniża ciśnienie?
Wiele osób zastanawia się, czy uprawianie sportu w przypadku występującego u nich nadciśnienia to dobry pomysł. Okazuje się jednak, iż sport może pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu krążenia. Należy jednak pamiętać, aby być pod stałą kontrolą lekarską i dbać o uregulowanie wspomnianego problemu zdrowotnego.
U osób zdrowych uprawiających sport łatwiej jest regulować ciśnienie krwi, zmniejszyć ryzyko występowania udarów i wzmocnić serce.
Czy uprawianie sportu ma wpływ na wzrost?
Niektórzy zadają sobie pytanie, czy sport może mieć wpływ na ich wzrost. Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że aktywność fizyczna ma jakikolwiek wpływ na wzrost. Jest to kwestia uwarunkowana genetycznie, mająca związek np. z gospodarką hormonalną. Uprawianie sportu nie koreluje z tym, ile będziesz mierzył wzrostu, jak dorośniesz.
Czy uprawianie sportu po wyrwaniu ósemki to dobry pomysł?
Wbrew pozorom wyrwanie ósemki to poważny zabieg chirurgiczny, ponieważ nierzadko opiera się na przecięciu dziąsła w celu usunięcia całego zęba. Po zabiegu zakłada się szwy, a pacjent otrzymuje silne leki przeciwbólowe.
Kiedy można ponownie rozpocząć uprawianie sportu po wyrwaniu ósemki? Przeważnie jest to okres siedmiu dni od ekstrakcji lub dopiero po usunięciu szwów. Ważne jest to, jak szybko goi się rana. Unikaj zatem wysiłku fizycznego do następnej wizyty, a w trakcie konsultacji porozmawiaj ze swoim stomatologiem, kiedy możesz powrócić do swojej rutynowej aktywności fizycznej i sportu.
Czy uprawianie sportu wydłuża życie?
Uprawianie sportu dla przyjemności i prowadzenia zdrowego stylu życia ma pozytywny wpływ na twój organizm. Aktywność fizyczna ma działanie prozdrowotne. Jeśli, jak już wyżej wspomniano, dobrze oddziałuje na poszczególne układy organizmu, przysłuży się twojej lepszej kondycji, a tym samym może wpłynąć także na długość twojego życia.
Należy pamiętać o tym, aby zachować umiar i równowagę pomiędzy spoczynkiem a aktywnością fizyczną. Nadmierny wysiłek może okazać się szkodliwy dla zdrowia, podczas gdy niewystarczający nie wpłynie na fizjologię ludzkiego organizmu.
Autorka tekstu: Monika Palichleb
W oparciu m.in. o:
https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/jestes-w-ciazy-mozesz-cwiczyc
https://www.monz.pl/pdf-112259-42310?filename=Wplyw%20aktywnosci.pdf